Miejsca z Duszą

Cesarskie Kadyny
Łęcze - Wioska Wiatru i Podcieni
Wielkie Wierzno - Wioska Rodzinna
Suchacz - Wioska Kaperska
Narusa - Osada pod Kapeluszem

Dawne włókiennictwo - jak to z lnem było

czwartek, 13.10.2016 15:39

W Pracowni Rzemiosł Dawnych w Łęczu zapraszamy do uczestnictwa w zajęciach oraz do obejrzenia kolekcji dawnego sprzętu włókienniczego, na którym pracujemy w naszych zabudowaniach gospodarczych, pod wiatą oraz na zielonej trawce.

Pracownia Rzemiosł Dawnych w Łęczu zaprasza dzieci i dorosłych na zajęcia edukacyjne i wizyty studyjne

*u nas
Zapraszamy grupy przedszkolne, szkolne, jak również dorosłych do uczestnictwa w lekcjach żywej historii, spotkaniach edukacyjnych- godziny dopołudniowe.
Przykładowe zajęcia:
"Jak Krecik dostał spodnie- czyli skąd się bierze lniana tkanina"
"Od owieczki do czapeczki- warsztaty pracy z wełną"

W ich trakcie mali i duzi uczestnicy poznają poszczególne etapy obróbki lnu, konopi włóknistych i wełny. Mają okazję zaobserwować rosnące rośliny włókniste. W przystępny sposób uczą się o dawnych sposobach pracy z włóknem, sami czeszą, międlą, gręplują, tkają na warsztacie tkackim. Zajęcia poprzedzone są prezentacją dostosowaną do grupy wiekowej. Oferta obejmuje też  przygotowanie autorskiego scenariusza lekcji,  zapoznanie się z tym, co dzieje się w pracowni i na terenie ogrodu, opracowanie kart pracy, przygotowanie materiałów dydaktycznych do wykorzystania na lekcjach, poczęstunek, przymierzanie dawnych strojów.

*w szkole/ przedszkolu/ Państwa organizacji
Dzięki temu, że większość narzędzi można ze sobą zabrać, proponujemy też warsztaty w Państwa szkole, przedszkolu, czy organizacji.

Lniany ogródek w szkole- innowacyjny cykl edukacyjny  dla dzieci.


W ramach działań edukacyjnych Pracowni proponujemy dzieciom udział w pracach i obserwacji cyklu życia lnu włóknistego.

Na terenie szkoły lub przedszkola tworzymy mały lniany ogród i dzieci -od zasiania aż po zrobienie np. prostej bransoletki z włókna lnianego- będą mogły doświadczyć tego jak wygląda ta wyjątkowa roślina.
Przekonają się w jaki sposób w dawnych czasach ludzie sami pozyskiwali dla siebie materiał włókienniczy. Zobaczą też efekt pracy swoich rąk, bransoletkę będzie można dać mamie, siostrze, czy zrobić dla siebie.

Wirtualna podróż

Kalendarz

Galeria

  • Przędzenie konopi w Pracowni Rzemiosł Dawnych

Polecamy