Miejsca z Duszą

Aniołowo - Wioska Aniołów
Cesarskie Kadyny
Frombork - Gród Kopernika
Jędrychowo - Wioska Jak u Babci
Kamionek Wielki - Wioska Ryb i Szuwarów
Narusa - Osada pod Kapeluszem
Pogrodzie - Wioska Dzieci
Suchacz - Wioska Kaperska
Wielkie Wierzno - Wioska Rodzinna
Łęcze - Wioska Wiatru i Podcieni

Miejsce z duszą

Cesarskie Kadyny

Cesarskie Kadyny to urocza wioska, która w XIX wieku stała się umiłowanym miejscem, letnią siedzibą cesarza i króla pruskiego Wilhelma II. Historię i unikatową architekturę Kadyn można poznać podczas spaceru śladami Wilhelma II. Jedną z miejscowych atrakcji jest cykliczna impreza „Cesarska majówka”, podczas której skosztować można cesarskiego jadła i trunków oraz wybić pamiątkowy cesarski dukat. Świadkiem niesamowitej historii Kadyn jest blisko tysiącletni dąb im. Jana Bażyńskiego.

Historia Kadyn jest długa i burzliwa. W czasach średniowiecznych kadyńskie wzniesienia zamieszkiwał gród staropruskiego plemienia Pomezanów. Legenda głosi, że miejscowość zawdzięcza swą nazwę pruskiej księżniczce Kadynie. Strategiczne położenie grodu i piękno okolicy docenili Krzyżacy, którzy w 1255 roku oficjalnie założyli wieś na tych terenach.


Ziemie kadyńskie aż do XIX wieku zmieniały swych właścicieli. W 1889 roku ich posiadanie objął cesarz i król pruski Wilhelm II. Prześliczna miejscowość z pałacem i wspaniale urządzonym gospodarstwem stała się ulubioną letnią rezydencja cesarskiej rodziny. Cesarz wezwał berlinskich architektów i nakazał zbudowanie pałacu, kaplicy, szkoły, domu starców, stadniny koni, a nade wszystko zakładów słynnej cesarskiej majoliki. Nadał całej miejscowości niepowtarzalny ryt, znak „Cadinen” widniejący na czerwonych cegłach, wyrabianych w miejscowych cegielniach. Cenną kadyńską majolikę doceniano w kraju, jak i za granicą. Do dziś tutejsze wyroby ceramiczne wzbudzają zachwyt wsród kolekcjonerów.


Dzisiejsze Kadyny to także stadnina pięknych koni, unikalne rzemiosło kowalskie, tysiącletni dąb Bażyńskiego, romantyczne spacerowe scieżki, plaża i malownicze widoki. Podróżni mogą wypocząć w stylowych hotelach, posilić się cesarskimi potrawami oraz wybić cesarskiego dukata.

Błąd zdjęcia Błąd zdjęcia Błąd zdjęcia

Wirtualna podróż

Kalendarz

Galeria

  • Przędzenie konopi w Pracowni Rzemiosł Dawnych

Polecamy