Miejsca z Duszą

Aniołowo - Wioska Aniołów
Cesarskie Kadyny
Frombork - Gród Kopernika
Jędrychowo - Wioska Jak u Babci
Kamionek Wielki - Wioska Ryb i Szuwarów
Narusa - Osada pod Kapeluszem
Pogrodzie - Wioska Dzieci
Suchacz - Wioska Kaperska
Wielkie Wierzno - Wioska Rodzinna
Łęcze - Wioska Wiatru i Podcieni

Miejsce z duszą

Aniołowo - Wioska Aniołów

Niebiańsko położone Aniołowo – Wioska Aniołów przywita Cię zapachem gorących ruchańców, smakiem diabelskiej kity oraz anielskiej pokusy. Są to specjały przygotowane przez miejscowe gospodynie, ich recepturę pozna ten, kto weźmie udział w warsztatach kulinarnych. Aniołowo oferuje również warsztaty kuglarskie i rękodzielnicze. Na szlak spacerowy po miejscowości mieszkańcy wioski zapraszają tych, którzy wolą spędzać czas na łonie natury. Strudzeni wędrowcy mogą odpocząć w zakątku Aniołów, nieopodal którego mieści się skansen maszyn rolniczych. Pobyt w miejscowości uświetni występ teatru ognia „Angels in the Fire”, a o pobycie w Aniołowie turystom przypominać będą własnoręcznie wykonane pamiątki. Okazją do odwiedzenia miejscowości jest coroczny Międzyregionalny Zlot Miłośników Aniołów.

Aniołowo jest jedyną wioską o tej nazwie w Polsce. Wieś została założona 25 grudnia 1315 roku na 42 włókach przez komtura elbląskiego i Wielkiego Szpitalnika Zakonu Krzyżackiego NMP – Friedricha Wildenberga.
Jednym z jej walorów jest przepiękne położenie w układzie osadniczym rozlokowanym wokół owalnicy. Zabudowania wsi położone są na różnych wysokosciach po obydwu stronach drogi, okrążajacej strumień zwany niegdyś potocznie Potokiem Aniołowa, który płynie przez wieś urokliwymi zakolami. Wiele gospodarstw leży na wzniesieniach, inne w zagłębieniach terenowych. Różnice ich lokalizacji dochodzą nawet do kilkudziesięciu metrów. Decyduje to o malowniczym pejzażu wiejskim, bardzo urozmaiconym, w którym powstaje wiele wyodrębnionych wnętrz krajobrazowych i urokliwych zakątków. Dodatkowym walorem jest architektura budynków mieszkalnych, zróżnicowana i bogata co, podobnie jak starannie pielęgnowane ogrody, przyciąga uwagę i wprawia w zachwyt.

Aniołowo jest pierwszą w regionie wsią tematyczną, członkiem Partnerstwa Miejscowości Tematycznych Warmii i Mazur „Miejsca z Duszą”. Od 2004 roku działa tu Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi „Aniołowo”, które aktywnie włączyło się w proces tworzenia oraz rozwijania anielskiego tematu. Wies słynie z ekologicznej żywnosci, „anielskich smaków” oraz Międzyregionalnego Zlotu Miłosników Aniołów.

Odwiedź stronę internetową:
www.naszeaniolowo.pl

Błąd zdjęcia Błąd zdjęcia Błąd zdjęcia

Wirtualna podróż

Kalendarz

Galeria

  • Przędzenie konopi w Pracowni Rzemiosł Dawnych

Polecamy