Miejsca z Duszą

Aniołowo - Wioska Aniołów
Cesarskie Kadyny
Frombork - Gród Kopernika
Jędrychowo - Wioska Jak u Babci
Kamionek Wielki - Wioska Ryb i Szuwarów
Narusa - Osada pod Kapeluszem
Pogrodzie - Wioska Dzieci
Suchacz - Wioska Kaperska
Wielkie Wierzno - Wioska Rodzinna
Łęcze - Wioska Wiatru i Podcieni

Miejsce z duszą

Pogrodzie - Wioska Dzieci

W Pogrodziu – Wiosce Dzieci z daleka słychać klekot miejscowych bocianów. Jest ich tu wyjątkowo dużo, dlatego mieszkańcy postanowili nadać im imiona. Szlakiem ich gniazd poprowadzi odwiedzających specjalnie przygotowana gra terenowa poprowadzi. W ofercie miejscowości znajdują się także wycieczki rowerowe po okolicy, a głodni turyści mogą posilić się miejscowym specjałem – „bocianem na słodko”, wypiekiem tutejszych gospodyń. W Wiosce Dzieci nie brakuje atrakcji dla najmłodszych i tych trochę starszych – co roku organizowany jest Powiatowy Przegląd Teatrzyków Dziecięcych oraz Zlot Urodzonych w Pogrodziu. Na warsztatach rękodzielniczych każdy może wykonać piękną kartkę, która będzie pamiątką z pobytu w bocianiej miejscowości.

Pogrodzie to wieś niecodzienna – to prawdziwa „Wioska Dzieci”. W latach 1946–1970 w historycznej już dziś Izbie Porodowej przyszło na świat 3763 Dzieci - oznacza to, że co miesiąc krzykiem witało świat 60 małych istot. Wieś Pogrodzie istniała już w czasach przedkrzyżackich i nosiła nazwę Podardichen. Miejscowość o charakterystycznej, średniowiecznej formie zabudowy siedliskowej lokacje na prawie chełmińskim otrzymała 26 lipca 1305 roku. Stała się ośrodkiem spotkań wielu wybitnych osobistości z Pomorza i Warmii, takich jak Wielki Mistrz Winrych z Kniprody i Biskup Warmiński Jan II Stryproka. W drugiej połowie XIV wieku w miejscowości wzniesiony został Kosciół, który uległ zniszczeniu. Nowy został wybudowany w 1880 roku w stylu pseudogotyckim i posiada jedynie część dawnego, bogatego wyposażenia. W XVI wieku za zgodą Zygmunta I Starego wieś przeszła w posiadanie biskupów warmińskich należących do Kapituły Fromborskiej.

Do roku 1945 miejscowość nosiła nazwę Neue Kirsche (Nowy Kosciół), po II Wojnie Światowej Koniuszkowo, a w 1954 roku otrzymała oficjalną nazwe Pogrodzie. W pustej wsi w 1945 roku osiedlił się oddział Armii Krajowej pod dowództwem pułkownika Bolesława Nieczui – Ostrowskiego, co przyczyniło się do rozkwitu gospodarczego i kulturalnego miejscowości. W krótkim okresie powstały w Pogrodziu m.in. placówka służby zdrowia, Izba Porodowa, Ochotnicza Straż Pożarna, Urząd Pocztowy, szkoła, biblioteka, świetlica wiejska, Spółdzielnia Rolnicza, zakład krawiecki „Praktyczna Pani”, Koło Gospodyń Wiejskich oraz zespół śpiewaczy „Pogrodzianki”.

Pogrodzie leży na Szlaku Kopernikowskim przy skrzyżowaniu dróg wojewódzkich 503 i 504, między Elblągiem a Fromborkiem. Miejscowość graniczy z Parkiem Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej. Liczne kompleksy leśne, bogata fauna i flora z unikatowym rezerwatem przyrody zapraszają do pieszych wedrówek. Na turystów czekają wyznaczone historyczne trasy rowerowe oraz wypożyczalnia rowerów. Chętni mogą skorzystać z warsztatów i noclegu z pysznym domowym jedzeniem.


Od 2005 roku w Pogrodziu działa stowarzyszenie „Pogrodzie dla Przyszłości”.

Odwiedź stronę internetową
www.pogrodzie.pl

Błąd zdjęcia Błąd zdjęcia Błąd zdjęcia Błąd zdjęcia

Wirtualna podróż

Kalendarz

Galeria

  • Przędzenie konopi w Pracowni Rzemiosł Dawnych

Polecamy