Miejsca z Duszą

Aniołowo - Wioska Aniołów
Cesarskie Kadyny
Frombork - Gród Kopernika
Jędrychowo - Wioska Jak u Babci
Kamionek Wielki - Wioska Ryb i Szuwarów
Narusa - Osada pod Kapeluszem
Pogrodzie - Wioska Dzieci
Suchacz - Wioska Kaperska
Wielkie Wierzno - Wioska Rodzinna
Łęcze - Wioska Wiatru i Podcieni

Miejsce z duszą

Jędrychowo - Wioska Jak u Babci

Jędrychowo to wioska Jak u Babci. Temat przewodni wsi zainspirowany został opowieściami o Babci Majowej i opiera się na dawnych tradycjach, obyczajach oraz zabawach związanych z życiem na wsi. Mieszkańcy wioski oferują swoim gościom udział w grze terenowej „Śladami babcinych schadzek” oraz powrót do krainy zabawek z dziecięcych lat. Na warsztatach kulinarnych lokalne gospodynie podzielą się sekretami swoich babć i niemal każdego nauczą tradycyjnego wypieku chleba oraz wyrobu tutejszych specjałów – dzymbdzołków. Wszelkie dolegliwości wyleczą mieszanki miejscowej zielarki. Wicie wianków, wypuszczenie ogni sobótkowych, barwny pochód Korowodu Kupały – to atrakcje organizowanej tu Nocy Świętojańskiej.

Miejscowość powstała w roku 1304, zas oficjalny akt lokacji otrzymała 6 lat pózniej z rak biskupa Warmińskiego Eberharda z Nysy. Położona jest w malowniczych krajobrazach, z okalającymi lasami mieszanymi, przepasanymi głębokimi wąwozami. Nieopodal płynie rzeka Bauda, nad którą schronienie znajduje dzikie ptactwo, norki, wydry i rzadko spotykane bobry. Charakterystyczną zabudowę wsi tworzą
domy jednorodzinne i budynki gospodarskie. Są to w większości zabudowania poniemieckie z charakterystycznej czerwonej cegły i drewna. Najważniejszym zabytkiem jest przydrożna kaplica, odremontowana w czynie społecznym przez jej mieszkanców. W miejscowości znajduje się także szlak charakterystycznych kapliczek warmińskich, usadowionych na prywatnych posesjach.


Mieszkańcy Jędrychowa ogromną wagę przywiazują do tradycji, która stanowi nieodłączny element ich życia i to właśnie na niej opierają wszystkie swoje działania. Stad też temat przewodni miejscowosci – wioska „Jak u babci”. To tutaj można odbyć podróż w głąb własnych wspomnień pełnych smaku prawdziwego domowego chleba, tradycyjnych staropolskich potraw i obyczajów, zapachów swieżo zerwanych ziół oraz rękodzieła, czyli kubek w kubek jak u babci.

Błąd zdjęcia Błąd zdjęcia Błąd zdjęcia

Wirtualna podróż

Kalendarz

Galeria

  • Przędzenie konopi w Pracowni Rzemiosł Dawnych

Polecamy