Miejsca z Duszą

Aniołowo - Wioska Aniołów
Cesarskie Kadyny
Frombork - Gród Kopernika
Jędrychowo - Wioska Jak u Babci
Kamionek Wielki - Wioska Ryb i Szuwarów
Narusa - Osada pod Kapeluszem
Pogrodzie - Wioska Dzieci
Suchacz - Wioska Kaperska
Wielkie Wierzno - Wioska Rodzinna
Łęcze - Wioska Wiatru i Podcieni

Miejsce z duszą

Wielkie Wierzno - Wioska Rodzinna

Wielkie Wierzno to Wioska Rodzinna, od pokoleń zamieszkała przez trzy duże rody. Ofertą miejscowości są zabawy dla małych i dużych z robienia baniek mydlanychi budowania domków. Tutejszą atrakcją jest historyczny Kościół z zabytkowymi pomnikami przyrody – Trzy lipy, a także Muzeum Rzeczy Ruchomych, czyli kolekcja lokalnego hobbysty – Józefa Kuciaka. Również miłośnicy jeździectwa znajdą tu coś dla siebie, korzystając z oferty lokalnej stajni, a małe i duże damy mogą własnoręcznie wykonać biżuterię. Cykliczną imprezą organizowaną przez mieszkańców Wielkiego Wierzna są „Spotkania rodzinne”.

Wielkie Wierzno to leżąca nieopodal Fromborka spokojna wieś rodzinna – jedna z wiosek tematycznych, należących do Partnerstwa „Miejsca z Duszą”. W centrum miejscowości stoi wybudowany w 1597 roku zabytkowy kosciół parafialny pw. Wszystkich Świętych, odbudowany przez mieszkanców po dwóch pożarach. Przy kościele znajduje się pochodzący z tego samego czasu stary cmentarz niemiecki oraz cenny przyrodniczo obszar zajmowany przez trzy ogromne lipy – pomniki przyrody. We wsi w latach 1947-1996 funkcjonowała Szkoła Podstawowa, obecnie w budynku mieści się Świetlica Wiejska.

Integralną i nierozerwalną częścią Wielkiego Wierzna jest wewnętrzna osada: Nowe Sadłuki, których mieszkańcy włączają sią aktywnie w tworzenie wsi tematycznej. Dzięki wspólnym działaniom obu miejscowości od 1948 roku działa tu wielopokoleniowa Ochotnicza Straż Pożarna, zaś tradycje kulinarne podtrzymuje powstałe w 1961 roku Koło Gospodyń Wiejskich „Pod Lipami”. Niezwykłą dokumentacją życia tutejszych terenów jest gromadzona przez lata kolekcja zabytków ruchomych Józefa Kuciaka, stanowiąca żywą lekcję historii. Składa się ona z ponad 2000 eksponatów, przedmiotów użytku codziennego z terenów gminy Frombork, pamiątek dokumentujących przemarsze wojsk, wydarzenia historyczne i obyczaje. Tereny okalające Wioskę Rodzinną są niezwykle atrakcyjne przyrodniczo i historycznie.

Okoliczne lasy i łąki to ostoja bobrów oraz żurawi. Wieloletnia przynależność regionu do Prusów i późniejsze działania wojenno-historyczne pozostawiły wiele nieodkrytych dotąd tajemnic. Wioska Rodzinna to idealne miejsce na wypoczynek wsród urokliwych krajobrazów i duchów historii w sielskim, wiejskim klimacie.

Błąd zdjęcia Błąd zdjęcia Błąd zdjęcia

Wirtualna podróż

Kalendarz

Galeria

  • Przędzenie konopi w Pracowni Rzemiosł Dawnych

Polecamy