Miejsca z Duszą

Aniołowo - Wioska Aniołów
Cesarskie Kadyny
Frombork - Gród Kopernika
Jędrychowo - Wioska Jak u Babci
Kamionek Wielki - Wioska Ryb i Szuwarów
Narusa - Osada pod Kapeluszem
Pogrodzie - Wioska Dzieci
Suchacz - Wioska Kaperska
Wielkie Wierzno - Wioska Rodzinna
Łęcze - Wioska Wiatru i Podcieni

Miejsce z duszą

Narusa - Osada pod Kapeluszem

Na grzyby w las pełen aromatów zapraszają mieszkańcy Narusy – Osady pod Kapeluszem. Narusa jest regionalnym „zagłębiem grzybowym”, dlatego wybierając się do tej miejscowości należy zawczasu przygotować koszyczki na grzyby lub grzybowe ciasteczka i naruskie nalewki: „Kiafę” i „Ogierówkę”. Odwiedzającym tę miejscowość do gustu na pewno przypadną przejażdżki bryczką i staropolskie jadło.

Pierwsza wzmianka o folwarku Narusa występuje w opracowaniach z XVI wieku, kiedy to grunty te zakupił od miasta Tolkmicka dziekan Kapituły Warmińskiej Eggert Kempen i scedował je na rzecz Kapituły Fromborskiej. Przez kolejne wieki obecne tereny zmieniały swoich właścicieli, a w wyniku uporczywych walk oraz działań wojennych zostały w znaczny sposób rozbite i spalone. W roku 1949 miejscowość Narusa przekształcono w Państwowe Gospodarstwo Rolne. Zaczątkiem załóg byli autochtoni mieszkający i pracujący w rolnictwie, których systematycznie zastępowała ludność napływowa, między innymi przesiedleńcy z Wileńszczyzny oraz z południowo-wschodniej części Polski.

Narusa leży na obszarze Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej w strefie nadmorskiej. To tu następuje przenikanie klimatycznego oddziaływania Zalewu Wiślanego i morza wdzierającego się w głąb lądu. Okoliczne środowisko przyrodnicze charakteryzuje się niezwykłymi walorami krajobrazowymi oraz wysokim stopniem czystości powietrza. W miejscowości funkcjonuje Stadnina Koni Narusa, pielegnująca staropolskie tradycje jeździeckie. Wieś znana jest z grzybowych lasów, ukwieconych ogrodów i potraw serwowanych przez lokalne gospodynie. Warunki te składają się na potencjał turystyczny wioski tematycznej „Osada Pod Kapeluszem”, którą mieszkańcy tworzą od 2009 roku. To tutaj skosztowac można niezwykłych specjałów przygotowywanych na bazie bogactwa okolicznych lasów, zasmakować się w lokalnych nalewkach, wziąć udział w paradzie kapeluszy i odpocząć wsród uroków krajobrazu na łonie natury.

Błąd zdjęcia Błąd zdjęcia Błąd zdjęcia

Wirtualna podróż

Kalendarz

Galeria

  • Przędzenie konopi w Pracowni Rzemiosł Dawnych

Polecamy