Miejsca z Duszą

Aniołowo - Wioska Aniołów
Cesarskie Kadyny
Frombork - Gród Kopernika
Jędrychowo - Wioska Jak u Babci
Kamionek Wielki - Wioska Ryb i Szuwarów
Narusa - Osada pod Kapeluszem
Pogrodzie - Wioska Dzieci
Suchacz - Wioska Kaperska
Wielkie Wierzno - Wioska Rodzinna
Łęcze - Wioska Wiatru i Podcieni

Miejsce z duszą

Frombork - Gród Kopernika

Frombork kojarzony jest głównie z postacią Mikołaja Kopernika, twórcy dzieła „O obrotach sfer niebieskich”, które odmieniło dotychczasowe pojęcie o wszechświecie. Historię oraz okoliczności tego odkrycia można poznać podczas spaceru śladami wielkich odkryć, o których opowiada miejscowy przewodnik. Jednym z głównych punktów wakacyjnej oferty Fromborka – Grodu Kopernika jest Festiwal „Światło i dźwięk”, nawiązujący do widowiska o tej samej nazwie, które po raz pierwszy odbyło się na Wzgórzu Katedralnym w 1975 roku.

Frombork – „Gród Kopernika”, to miasto o bogatej historii, unikalnych walorach krajobrazowych oraz dziedzictwie kulturowym i historycznym na skalę światową. Miasto położone jest nad Zalewem Wiślanym i posiada obszar przywodny z portem rybackim oraz portem jachtowym. Frombork jest miejscowością turystyczną - znajduje się tu molo spacerowe, plaża, a także duży park miejski. Przez miejscowość przebiegają trasy turystyczne: Szlak Kopernikowski, Międzynarodowa Trasa Rowerowa R1 i Nadzalewowa Trasa Rowerowa R64.

Chcąc poznać bliżej życie i osiągnięcia Mikołaja Kopernika, warto wybrać się na Wzgórze Katedralne. Mieszcząca się tu Wieża Kopernika to miejsce, gdzie słynny uczony dokonywał obserwacji nieba i na ich podstawie napisał swoje wielkie dzieło „O obrotach sfer niebieskich”. Uroki rozgwieżdżonego nieba można podziwiać przy pomocy teleskopu i lunety w Obserwatorium mieszczącym się na Górze Żurawiej, najwyższym wzniesieniu w okolicy. Z kolei widok na miasteczko i okoliczne tereny oferuje dawna Dzwonnica - 40-metrowa Wieża Radziejowskiego, w której swoją siedzibę ma fromborskie Planetarium. To tu obserwować można drogę słońca, planet, komet i sztucznych satelitów oraz obrazy ponad 6000 gwiazd. Ci, którym ducha wielkiego astronoma nadal będzie mało, powinni udać się do Muzeum Mikołaja Kopernika, założonego w 1912 roku.
Do katalogu zabytków Fromborka warto dodać również neogotycki kosciół św. Wojciecha pochodzący z połowy XIX wieku oraz nieco starszy (XV w.) dawny Szpital św. Ducha, obecnie Muzeum Historii Medycyny. Przystankiem w zwiedzaniu może być Wieża Wodna z XVI wieku, umiejscowiona nad liczącym blisko 5 km długości Kanałem Wodnym. Stąd w zaciszu kawiarni można upajać się pięknymi widokami tarasowymi, zachodami i wschodami słońca na Nadzalewowym niebie oraz zgłębiać tajemnice astronomii.

Odwiedź stronę internetową:
www.frombork.pl

Błąd zdjęcia Błąd zdjęcia Błąd zdjęcia Błąd zdjęcia Błąd zdjęcia

Wirtualna podróż

Kalendarz

Galeria

  • Przędzenie konopi w Pracowni Rzemiosł Dawnych

Polecamy