Miejsca z Duszą

Aniołowo - Wioska Aniołów
Cesarskie Kadyny
Frombork - Gród Kopernika
Jędrychowo - Wioska Jak u Babci
Kamionek Wielki - Wioska Ryb i Szuwarów
Narusa - Osada pod Kapeluszem
Pogrodzie - Wioska Dzieci
Suchacz - Wioska Kaperska
Wielkie Wierzno - Wioska Rodzinna
Łęcze - Wioska Wiatru i Podcieni

Miejsce z duszą

Kamionek Wielki - Wioska Ryb i Szuwarów

Kamionek Wielki to nieduża wieś położona w powiecie elbląskim, w gminie Tolkmicko na obszarze Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. Nazwa miejscowości związana jest z historycznym głazem znajdującym się obecnie w centrum wioski. Kamionek Wielki, mimo iż nie jest zbyt liczną miejscowością, jego mieszkańcy utworzyli Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Kamionek Wielki „Wielki Kamień”, które czynnie wspiera i inicjuje lokalną społeczność. Krajobraz wioski stał się inspiracją do utworzenia miejscowości tematycznej ryb i szuwarów. Lokalne gospodynie słyną ze swoich potraw rybnych, zaś panowie są mistrzami w połowie i wędzeniu ryb.

Pierwsze wzmianki o wsi Kamionek Wielki ukazały się 24 czerwca 1315 roku w przywileju lokacyjnym. Tutejszy krajobraz tworzyła wówczas niewielka ilość skromnych domów, zakład kowala, kilku rolników, jakiś zabłąkany rycerz. Obok tego, w mieszkańcach żyła chęć do pracy i rozwoju swej maleńkiej ojczyzny. Położenie w pobliżu Zalewu Wiślanego, na skrzyżowaniu szlaków handlowych, wkrótce zdecydowało o tym, że Kamionek stał się peręłką. Osiedliło się tu wielu przybyszy z kraju i z zagranicy. Pamiatką po nich jest podcieniowa chata, cmentarz ewangelicki i port rybacki. Obecnie podupadły, niegdyś słynął na całą okolicę – a to z dzielnych rybaków i pięknych barkasów, a to rozrywek po męczącym połowie. Zawierucha wojenna nie oszczędziła Kamionka. Zniknęło kilka domów i gospodarstw, ale tuż po wojnie pojawili się tu osadnicy z Wileńszczyzny, Centrum Polski i Kaszub – wspólnie zaczęli pisać historię najnowszą. Mieszanka kultur i osobowości nadała wsi ciekawego charakteru i smaku. Mieszkańcy kultywują tradycje rodzin wielopokoleniowych, osiedlających się blisko siebie, z pokolenia na pokolenie przekazywane są tradycje kulinarne. Przyrządzanie ryb na mnóstwo sposobów jest tu specjałem, a przepisy owiane są tajemnicą. Mieszkańcy serwują także najlepszą zupę zmęczonych połowem rybaków – kipitok, ale również wykwitnie faszerowanego sandacza.


Całkiem niedawno z gęstwiny trzcin ukazała się tu postać nad wyraz malownicza, życzliwa mieszkańcom i przybyszom – Wodnik. Zwykle pojawia się w towarzystwie uroczych rusałek i pomaga każdemu, kto o to poprosi. Nie stroni jednak od złośliwego chichotu i nieszkodliwych psot, wyrządzanych zwłaszcza tym, którzy zbyt głęboko zapuszczają się w nadzalewowe zarośla. Mieszkańcy nauczyli się jednak łagodzić jego złośliwe zapędy, a zaczęło się od Nalewki Strudzonego Rybaka. Czasem nawet, przy użyciu odpowiednich argumentów, udaje się przekonać Wodnika i jego piękne towarzyszki, by zapewnili atrakcje wszystkim, którzy uczynią zaszczyt swoją wizytą. Ucieka wtedy w szybkim tempie po okolicznych lasach, górkach i wąwozach, ale warto go gonic, bo nagroda czekajacą na końcu jest tego warta.


Kamionek Wielki zwą Wioską Ryb i Szuwarów. Warto tu zajrzeć – dla rozkoszy duszy i ciała. Niepowtarzalne przeżycia daje krajobraz widoków wysokich wzgórz w połączeniu z panoramą Zalewu Wiślanego. A po ciężkim dniu wędrówek i pogoni za Wodnikiem, pokrzepienie strudzonych ciał gwarantuje rybny przysmak zakropiony domową nalewką.

Błąd zdjęcia Błąd zdjęcia Błąd zdjęcia Błąd zdjęcia Błąd zdjęcia

Wirtualna podróż

Kalendarz

Galeria

  • Przędzenie konopi w Pracowni Rzemiosł Dawnych

Polecamy